sufity napinane
kamery
automatyzacja
alarmy
montaż reklam

Jak wykonać sufit podświetlany?

podświetlany sufit

Coraz częściej w wystroju wnętrz ważną rolę odgrywa ciekawa aranżacja sufitu. Jego płaszczyzna oferuje wiele możliwości, aby nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Jeśli dodatkowo rozplanujemy na nim oświetlenie, to stworzymy wnętrze o niepowtarzalnej atmosferze. W naszym wpisie opowiadamy, jak wykonać sufit podświetlany, czyli ciekawą propozycję do każdego pomieszczenia.

Sufit w oryginalnej odsłonie

Podświetlany sufit to niezawodny sposób na to, by każde miejsce zyskało ciekawy i niebanalny styl. Od oświetlenia instalowanego we wnętrzach oczekujemy właściwości użytkowych, jego główną rolą ma być rozświetlanie ciemności i umożliwienie funkcjonowania po zapadnięciu zmroku. Jednak światło odgrywa też rolę w budowaniu atmosfery tam, gdzie przebywamy. Zainstalowanie sufitu podświetlanego to przykład efektywnego połączenia funkcji dekoracyjnej z cechami praktycznymi. Sufit podświetlany jest doskonałym sposobem na to, by zapewnić oryginalne źródło światła budujące klimat miejsca. Montuje się go przeważnie z wykorzystaniem diod LED, a więc stanowi przykład rozwiązania trwałego i energooszczędnego.

Tak powstaje sufit podświetlany

Instalowanie sufitu podświetlanego wymaga pewnego doświadczenia. Przeprowadzenie montażu przez osobę posiadającą wprawę przebiega szybko, a co najważniejsze nie wiąże się z zabrudzeniem pomieszczenia. Tak naprawdę sufit podświetlany to przykład wzbogaconej wersji sufitu napinanego.

Do jego założenia potrzebny jest więc specjalny rodzaj materiału. Produkuje się go z wytrzymałej folii PCV lub termokurczliwej tkaniny poliestrowej. W przypadku sufitów podświetlanych stosuje się materiał półprzezroczysty, który po włączeniu światła zamienia powierzchnię sufitu w obszerny świecący plafon.

Zanim przystąpimy do montażu konstrukcji, należy dokładnie zmierzyć obwód sufitu oraz jego przekątne. Szczegółowe dane pozwolą przygotować materiał o wymiarach idealnie pasujących do pomieszczenia. Co ważne materiał do sufitów napinanych zawsze przygotowujemy indywidualnie dla każdego zamówienia.

Drugim elementem sufitu są wspominane wcześniej lampki LED umocowane na taśmach. Chociaż spotykane są też instalacje z lampkami halogenowymi czy stropowymi. Zakładanie konstrukcji zaczynamy od przytwierdzenia taśm ledowych do stropu. Rozmieszcza się je w równych odległościach przynajmniej co 15 cm. Można zastosować diody świecące światłem białym lub kolorowym. Kto szuka więcej efektów, powinien wykorzystać systemy ze sterownikami pozwalającymi na ściemnianie światła albo zmianę jego kolorów.

Następnie po obwodzie pomieszczenia w odstępie około 15-20 cm od sufitu umieszczamy profile potrzebne do zaczepienia sufitu napinanego. Membranę sufitu podczepia się punktowo, zaczynając od miejsca wskazanego przez producenta. Po przyczepieniu całej płachty ogrzewa się pomieszczenie z wykorzystaniem nagrzewnicy gazowej. Ciepłe powietrze powoduje, że materiał rozciąga się, a to ułatwia jego wpięcie do stelażu. Ochładzająca się temperatura w pomieszczeniu sprawi, że materia sufitu skurczy się i napnie.

Powstały w ten sposób sufit napinany zakrywa przytwierdzoną wcześniej do stropu sieć lampek, kabelków i innych części instalacji. Dodatkowo ukrywa wszelkie niedoskonałości samego stropu. Konstrukcja sufitu podświetlanego jest lekka i nie powinniśmy się obawiać, że będzie nadwyrężała strukturę budynku.

Ze względu na właściwości zastosowanych produktów sufit podświetlany można zakładać w każdym pomieszczeniu. Wspaniale uzupełni charakter salonu, ale też sprawdzi się w kuchni czy w łazience, ponieważ jest odporny na działanie wilgoci. Sufity podświetlane to również doskonałe rozwiązanie dla wnętrz komercyjnych. Z powodzeniem można je stosować w salach konferencyjnych, bankietowych, w restauracjach itp. Pasują do wnętrz urządzonych zarówno w tradycyjnym stylu, jak i bardziej nowoczesnym.

Sufity napinane podświetlane nie sprawiają problemu podczas montażu, ale też w codziennym użytkowaniu. Ich powłoka wykonana jest z produktu antystatycznego, nie chłonie więc brudu ani kurzu.