sufity napinane
kamery
automatyzacja
alarmy
montaż reklam

Ile zamontować taśmy LED przy suficie podwieszanym?

Taśmy led

Sufity podwieszane bądź napinane to ostatnio bardzo często spotykane rozwiązanie zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Nic dziwnego, jest to przecież opcja łatwa w montażu i efektowna. Można ją jeszcze dodatkowo upiększyć i nadać pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu poprzez zamontowanie taśmy LED przy takim suficie. Powstaje jednak pytanie: jak to zrobić i ile taśmy należy zamontować?

Co ustalić przed montażem?

Zanim zabierzemy się za kupno i samodzielny montaż taśmy LED przy naszym suficie, warto przemyśleć parę ważnych kwestii. Przede wszystkim musimy ustalić wymiary sufitu i miejsce zamontowania taśmy LED, bo to od nich w większej mierze zależy ilość taśmy czy innych elementów, które musimy kupić. Warto też wcześniej zastanowić się, w jakim miejscu ukryjemy zasilacz LED czy ewentualne sterowniki. Powinna to być przestrzeń z dobrą wentylacją, a zarówno umożliwiająca łatwy dostęp. Kupując samą taśmę, musimy mieć na uwadze pomieszczenie, które zamierzamy oświetlić. O ile przy salonie czy sypialni nie ma to większego znaczenia, o tyle na przykład w łazience bądź kuchni musimy już przyłożyć większą wagę do wyboru samej taśmy – tak, aby np. para wodna powstająca w trakcie gotowania jej nie zaszkodziła.

Ile taśmy LED i jak ją zamontować?

Przy doborze rodzaju i ilości taśmy LED musimy pamiętać o jednym – oświetlenie takie nie powinno być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, chyba że jest ono wyjątkowo małe. Podświetlane sufity mają wartość przede wszystkim dekoracyjną oraz dodają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i nastroju. Nie chodzi jednak o to, by taśmy LED maksymalnie rozjaśniały przestrzeń, lecz aby były miłym dodatkiem. Dlatego jeśli montujemy je na brzegach sufitu dookoła pomieszczenia – a jest to najczęściej stosowany układ oświetlenia LED-owego – zazwyczaj wystarczy pojedyncza taśma poprowadzona wzdłuż wszystkich ścian przy suficie. Wystarczy więc policzyć obwód konkretnego pomieszczenia i kupić ilość taśmy LED pokrywającą go – oczywiście z zapasem. Wcale nie oznacza to jednak, że podświetlenie naszego sufitu będzie ledwo widoczne. Taśmy LED dostępne są bowiem w różnych rodzajach zagęszczenia, a to oznacza, że sami możemy zadecydować o tym, jak mocno będzie ona świecić. Mogą one także być jednokolorowe bądź wielokolorowe, sterowane pilotem bądź za pomocą smartfona, a nawet taśmy o zmiennej barwie bieli. Dlatego w zależności od pomieszczenia i efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy dostosować taśmy LED do swoich potrzeb. Zazwyczaj taśmę taką montuje się na specjalnej półce kartonowo-gipsowej stworzonej właśnie w tym celu przy suficie. Wystarczy przykleić ją do warstwy półki niewidocznej z dołu, tak aby LED-y nie oślepiały przy patrzeniu w górę, ale dawały ładną poświatę na suficie. Warto też wziąć pod uwagę kąt świecenia diod LED, o którym zazwyczaj informuje ich producent. Najczęściej spotykane są taśmy o kącie świecenia 120 stopni, dzięki czemu dają one optymalny efekt rozproszenia światła na suficie. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa przy niezwykle nowoczesnych sufitach napinanych. Tego typu sufit wymaga dużo większej ilości taśmy LED. Aby dokładnie wyliczyć komponenty do wykonania takiego sufitu podświetlanego, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą, która takie usługi wykonuje. Wtedy możemy mieć pewność, że efekt będzie powalający.